ارتباط توسعه گردشگری هنری با ارزآوری و رونق کارآفرینی

//ارتباط توسعه گردشگری هنری با ارزآوری و رونق کارآفرینی

ارتباط توسعه گردشگری هنری با ارزآوری و رونق کارآفرینی

کاظمی دولابی مطرح کرد:
ارتباط توسعه گردشگری هنری با ارزآوری و رونق کارآفرینی
گروه هنر: یک طراح و کارآفرین گردشگری هنری گفت: توليد ثروت و ارزآوری هنر و گردشگری هنری موجب كارآفرينی و اشتغالزایی می‌شود و امید به ایران و آینده را در نسل جوان کشور بیشتر می‌کند.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) سیده‌محبوبه کاظمی دولابیمدیر مسؤول نگارخانه «ترانه باران» و طراح و کارآفرین گردشگری هنری در کشور پیرامون چالش هایی که عرصه گردشگری هنری با آن موجه است گفت: رشد و توسعه اقتصادی در دو حوزه هنر و گردشگری با چالش‌هایی مواجه است، از جمله اینکه برای توسعه گردشگری هنری نياز به يك هدف و اولویت مشترک و تفكر سيستمی است كه منجر به يك برنامه و چشم‌انداز مشترك در بخش خصوصی و دولتی می‌شود.

وی ادامه داد: دوم اینکه مفاهيم و تعاريف مشترکی از گردشگری هنری بايد تدوين و تبيين شود . ضمن اینکه بعد از هدفگذاری و ارائه تعریف مشترک نیازمند برنامه‌ريزی و تفاهم و انضباط فکری در مدیریت اجرایی گردشگری هنری هستیم تا کمتر دچار تغییر روندها و تصمیم‌گیری‌ها باشیم.

این دانش‌آموخته مدیریت عالی گردشگری با بیان اینکه گردشگری هنری از عوامل توسعه کشور است، افزود: سال‌های پیش، طرح گردشگری هنری به صورت یک طرح کارآفرینی در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شد اما روند کار آن‌گونه که انتظار بود، جلو نرفت و امید است خود مجمع تشخيص مصلحت وسازمان ميراث فرهنگی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگرانی که در این‌ مورد احساس مسئولیت می‌کنند، کار را خصوصاً در موضوع گردشگری هنری با جدیت ادامه دهند.

این فعال اقتصادی فرهنگی یکی از روش‌های مؤثر برای ارزآوری را ورود گردشگران خارجی به کشور دانست و گفت: از ماهاتیرمحمد، نقل قول می‌کنند که گفته اگر مالزی یکی از پل‌های تاریخی اصفهان را داشت، ایران را از درآمد نفت بی‌نیاز می‌کرد.

کاظمی دولابی افزود: امروز و با گذشت ۴ دهه از پیروزی انقلاب و تشکیل، ما نه‌تنها در برابر خود و فرزندانمان مسئول هستیم، بلکه باید «پاسخگو» هم باشیم که چه زندگی و وضعیتی را برای آنها رقم زده و دستاوردهایمان مثلاً در حوزه فرهنگ و گردشگری چه بوده تا در برابر آنها شرمنده نباشیم.

مدیر مسئول نگارخانه «ترانه باران» که به صورت تخصصی در حوزه‌ی هنرهای ایرانی و اسلامی فعالیت می‌کند، پیرامون گردشگری هنری گفت: هدف ما از گردشگری هنری (Art Tourism) که دارای پتانسيل جذب سرمايه است، علاوه بر افزایش میزان گردشگران و اقامت آنان، فعال کردن پتانسیل و استعداد‌های اقتصادی عرصه هنر است تا از طریق معرفی و فروش آثار هنری و محصولات فرهنگی و هنری بتوان موجب کارآفرینی و اشتغالزایی و همچنین تقویت معاش هنرمندان شده و با ایجاد ارزش افزوده و رونق اقتصادی هنر، موجب افزایش انگیزه آنان برای ادامه فعالیت شد.

وی خاطرنشان کرد: پرواضح است زمانی که از گردشگری هنری سخن می‌گوییم، منظور صرفاً تأمین درآمد و معاش زندگی چند هنرمند نیست بلکه در یک سیستم گردشگری هنری منضبط، مشاغل و افرادی بسیاری وارد بازار کار و سرمایه می‌شوند و در کنار کار اقتصادی آنها، نشاط جامعه نیز بیشتر می‌شود.

این طراح و كارآفرين گردشگری هنری گفت: زنان کشور ما خصوصاً زنان سرپرست خانواده و خانم‌هایی که به صورت مستقل زندگی می‌کنند، هم نیازمند اشتغال بوده و ما باید با توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز اشتغال برای آنها، مانع یأس و افسردگی آنها شویم.

کاظمی دولابی افزود: ضمن اینکه امروز فصای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نیز نقش غیرقابل انکاری در زندگی ما ایفا کرده و باید بهره کافی و مفید را از آنها در گردشگری هنری و ایجاد اشتغال برای زنان ببریم چراکه توليد ثروت و ارزآوری هنر و گردشگری هنری موجب كارآفرينی و اشتغالزایی می‌شود و امید به ایران و آینده را در نسل جوان کشور بیشتر می‌کند.

کاظمی دولابی در خصوص اقدامات انجام گرفته از سوی نگارخانه «ترانه باران» گفت: دومین حراج باران به عنوان «اولین رویداد گردشگری هنری» در سال ٩۶ نیز به مانند سال پیش با محوریت هنرهای ایرانی و اسلامی؛ خط و خوشنویسی و با وجود شرایط سخت اقتصادی برگزار شد که در اینجا لازم می‌دانم از همه کسانی که این حراج را یاری دادند، خصوصاً استاد فرهیخته و گرانسنگ، «غلامحسين امیرخانی» و همچنین اساتيد و هنرمندان ،كارشناسان،مشاوران،همكاران،مسئولين،فعالان اقتصادی،مجموعه‌داران و… تشکر کنم.

این دانش‌آموخته مدیریت عالی گردشگری درباره اهمیت توجه به گردشگری هنری گفت: باید گالری‌ها، تئاترها، سینماها و کنسرت‌ها که بخشی از ارکان اصلی گردشگری هنری هستند و همچنين حوزه مهم صنايع دستی را یاری داد و آنها را به نحو احسن در خدمت توسعه و بهبود رفاه و آرامش کشور درآورد كه توجه به اين امر علاوه بر تأثير در توسعه اقتصاد كشور در توسعه روستايی و مناطق كمتر توسعه يافته بر اشتغال زنان نيز تأثير بسزايی دارد .
منبع:
http://iqna.ir/fa/news/3688292/%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B7-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D9%86%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D8%A2%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%88-%D8%B1%D9%88%D9%86%D9%82-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A2%D9%81%D8%B1%DB%8C%D9%86%DB%8C

2018-02-04T10:42:18+00:004th فوریه 2018|اخبار|دیدگاه‌ها برای ارتباط توسعه گردشگری هنری با ارزآوری و رونق کارآفرینی بسته هستند