تهران میزبان حراج آثار خط و خشنویسی

//تهران میزبان حراج آثار خط و خشنویسی

تهران میزبان حراج آثار خط و خشنویسی

تهران میزبان حراج آثار خط و خشنویسی
کدخبر : 964  

 

چهارمین دوره از “حراج باران” روز جمعه ۲۴ آبان برگزار خواهد شد. این حراج به صورت تخصصی به ارائه آثار خط و خوشنویسی، هنرهای ایرانی و اسلامی می‌پردازد. این دوره از حراج نود و چهار اثر هنری و اشیا کاربردی را ارائه خواهد داد و محل برگزاری رویداد “مرکز همایش‌های بین‌المللی رایزن” است.

به گزارش هنر‌ام‌روز، در این دوره هفتاد و یک اثر کهن که قدمت برخی‌شان به بیش از یک قرن می‌رسد، حضور خواهند داشت. این آثار از سده دوم هجری قمری تا دوره‌های تیموریه، صفویه، افشاریه، زندیه تا قاجار را در بر می‌گیرند. همچنین بیست‌وسه اثر معاصر هم در این حراجی ارائه خواهد شد.

در چهارمین دوره از این حراجی یک نقاشی مینیاتور و خط که چهره نواب اکبری بیگم (زوجه پادشاه هندوستان) را منقش کرده و توسط هنرمند هندی در دوره زندیه خلق‌شده، با قیمتی در حدود  پنج تا شش میلیارد تومان و یک اثر خوشنویسی منشور حقوق بشر کوروش اثر “حسین نیک طلب” که حاصل هشت سال کار این هنرمند است، گرانترین آثار این حراجی هستند. این اثر با خوشنویسی و هنر فیروزه کوبی روی عقیق  کار شده است و حدود هشت کیلو و ۳۰۰ گرم فیروزه و ۱۸ و نیم کیلو عقیق در آن به کار رفته و ۲ تا ۲ و نیم میلیارد تومان  قیمت خواهد داشت.

در کنار این آثار هنری یازده شی کاربردی که منقش خط نوشته‌های ایرانی اسلامی است نیز عرضه می‌شود. این آثار شامل  بازوبند قرآنی، مهر، کلاه، ادوات جنگی، عصا، ظروف و… و سه انگشتر که گران‌بهاترینشان انگشتری آیه‌الکرسی اثر حسین یساول است که ۹۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان برآورد قیمت شده است.

چهارمین حراج باران همچنین ۲۳ اثر از نمونه‌هایی از هنر معاصر خط و هنرهای ایرانی اسلامی را عرضه خواهد کرد. این آثار مربوط به هنرمندانی چون “غلامحسین امیرخانی”، “رضا مافی”، “کیخسرو خروش”، “علی‌اشرف صندوق آبادی”، “یدالله کابلی”، “فرامرز پیلارام”، “ناصر اویسی” و هنرمندان جوان‌تر مثل “محمدرضا توابی”، “عین الدین صادق زاده” و … خواهد بود.

“حراج باران” در دوره پیشین با فروش یک جلد قرآن به قیمت هفت میلیارد و هفتصد میلیون تومان رکورد گران‌ترین اثر به فروش رسیده در یک حراجی هنری در ایران را به ثبت رساند.

http://www.eghtesadhonaronline.ir/fa/tiny/news-964

 

2021-02-16T07:26:25+00:0010th نوامبر 2019|اخبار|دیدگاه‌ها برای تهران میزبان حراج آثار خط و خشنویسی بسته هستند