جعفر علی سروی همپا

//جعفر علی سروی همپا

جعفر علی سروی همپا

هوالجمیل

خلاقیت موهبتی الهی است که در فکر و اندیشه ی آدمی جلوه می یابد و اگر شرایط و فضای پرورش فراهم شود از نعمتی حیاتی برخوردار خواهد بود.زیبایی حقیقتی است که آدمی به طور ذاتی به سوی آن گرایش دارد.

جوهره خوشنویسی زیبایی است که اگر با شناخت توام گردد عامل تجلی کمال درون و صفای دل می باشد چنانچه توازن و هماهنگی در یک اثر هنری هویدا نباشد به مرحله ی زیبایی نمیرسد و این هنرمند است که در خط نقاشی آزادانه ابزار را برای خلق یک اثر به خدمت میگیرد.

جعفر سروی از آن گروه خوشنویسان جوینده ای است که همواره خط را با نشاط و اشتیاق نگاشته و رنج خلق یک اثر را برای خود هموار ساخته است .از دیگر توانایی های او ، شناخت قدما و معاصرین و تحلیل و توصیف آگاهانه ی خط ، نگاه نقاشانه ، تکرار کلمات و چیدمان غیر متعارف در سیاه مشق با بهره گیری از جغرافیای فرهنگی و طبیعی تکاب است .

اکنون شاهد آثاری از او هستیم که مظهری از تجلی عشق ، نگاه جستجو گر و شوق رسیدن به فضای فردی است .

ادامه و استمرار این مسیر پر فراز و نشیب ، نیازمند شکیبایی و پشتکار و مستلزم حمایت جدی از جانب اهالی هنر می باشد .

احمد  محمد پور

هنر خوشنویسی بنا به سنتی اصیل ، معمولا خود را به فرمی محصور محتوا عرضه کرده است فرمی که رسالت خویش را جلوه و جلابخشی به معنا دسترس پذیر کردن آن و سهل الوصول نمودن معانی و مفاهیم ترسیم نموده است . در چنین رویکردی فرم ابزار شکوهمندی تلقی می شود که با انعطاف سحرانگیر خود به باز تولید زیبا شناختی مفاهیم موجود در متنی پیشینی می پردازد و به این ترتیب اثر هنری با محروم ساختن خود از وجه خودآیینی و استقلال وجودی معنایی معین و هدفی از پیش تعیین شده را تحقق می بخشد . در این میان خط نقاشی یا نقاشی خط خلاقیت نوینی است که با تولید متنی خود بنیاد در پی اشاره به امر ناممکن بودن مهنای قطعی و تفسیر یگانه از اثر هنری اثری که در پی آشنایی زدایی از خود و دسترس ناپذیر نمودن خویشتن است.

خط نقاشی حاصل وحدت خط و نقاشی است . وحدتی که در عین امتزاج همواره تمایز این عناصر را از دل آشوب در حال گسترش بر بستر بوم ، مینمایاند. آشوبی که مخاطب را به رمز گشایی فرا می خواند تا دسترس ناپذیری خود را همچون معمایی به لذت کشف و کنجکاوی بیامیزد . در هر تابلویی میل مفرط به ناپدید شدن ، مخاطب را در حیرتی زیبا شناختی فرو میبرد و او را برای تامل و تلاش فکری مهیا می سازد . در چنین آثاری نه واژگان نه سطور در پی دلالتند و نه رقص رنگ قصد القای معنادر سر می پرورد . بلکه آنچه پدیدار می شود تنها آشوبی مقدس از جنس آن چیزی است که مارتین هیدگر بر آن تاکید دارد. آشوبی که لحظه به لحظه در انکشاف عالم خویش است .

دکتر محمد رحیمیان

 

گشایش:

6 تا 15 / تیر ماه / 1393

آثار

گالری افتتاحیه

2021-02-16T07:26:33+00:0027th ژوئن 2014|نمایشگاه سال 93|دیدگاه‌ها برای جعفر علی سروی همپا بسته هستند