روح الله دلخانی

//روح الله دلخانی

روح الله دلخانی

هوالجمیل

این همه عکس می و نقش نگارین که نمود

یک فروغ رخ ساقیست که در جام افتاد (خواجه حافظ)

هنر ، بازتاب احساسات و درک لحظات ناب وشورانگیزی است که هنرمند از عالم بیرون دریافت می کند و آن را به صورت های گوناگون برای دنیای بیرون متجلی می نمایند ، که هر کدام به نوبه ی خود می تواند نقشی بدیع و به یاد ماندنی باشد از این گفتگوی رمز آلود .

هنر خوشنویسی ، با ریشه ای چند هزار ساله ، مظهری پر فیض و جوشان از فرهنگ و تمدن این سرزمین بوده ، که در سیر تکاملی خود اقلام و شیوه های مختلفی را پدید آورده و بنا بر ضرورت زمان و مکان و کاربرد های گسترده ای که پیشرو داشته است ، چشم انداز بدیعی از خلاقیت و نبوغ هنرمندان بزرگ تاریخ را به نمایش گذاشته است .

در روزگار ما که هنرهای تجسمی یکی از پدیده های حیاتی در جهان نوین اطلاعات توسعه یافته امروز بشمار می رود ، زمینه های بسیار گسترده ای را در توسعه ی فرهنگ و هنر ایفا نموده است .

در این رهگذر ، وقتی صحبت از تجسم در هنر می شود ، یعنی هنر مند آزاد است تا با بهره مندی از نوجویی و تجربه اندوزی در ارائه ی خلاقیت های شخصی و چگونگی عرضه ی آن به هر صورت ممکن عمل نماید و گرایش های منطقی احساس هایش را به شیوه های مطلوب به نمایش بگذارد .

آنچه که جهان مدرن ارتباطات توسعه یافته ی امروز ، سخت بدان نیازمند است و قابلیت های گشترده ای که دنیای متمدن کنونی راه برای هم آورد کردن هر نوع تفکری گشوده است ، به نحوی که هنر های سنتی اگر نه به صورت ریشه ای و محتوایی ، ولی به صورت فرم و فضا از آن بی نصیب نبوده است.

آقای روح ا.. دلخانی هنرمند جوان ، پر توان و موفق در عرصه ی خوشنویسی ، بالاخص خط شکسته که سخت پایبند اصالت هاست ، سال های بسیاری است که با شور و شوق درک عمیق و اصولی به شناخت شیوه های اصیل شکسته نویسی معاصر پرداخته است و آثار چشم انداز ، زیبا و بدیعی را در این زمینه ارائه نموده و در اغلب همایش ها و جشنواره ها مورد توجه صاحب نظران قرار گرفته ، امروز بنا بر شناخت کافی از هنر های کاربردی خوشنویسی و نیز آشنا بودن با تکنولوژی ارتباطات تصویری ، نگاه تازه ای کرده است به ترکیب بندی گرافیکی از خط شکسته.

او در این رویکرد هنری و تحول عمیق و معنوی با کلام آسمانی قرآن کریم و آیه خاص که بیانگر شوق و شکرانگی به درگاه ایزد یکتاست ، آثاری ارائه داده است که روح معنی و تجلی ذات آیات را به تصویر کشیده است . نقوشی که مفهومی عمیق از بیکرانگی فضل و لطف لایزالی حضرت حق را که سر منشا همه ی جوشش ها و کوشش هاست به نمایش درآورده است و می تواند موازات یک دگر اندیشی معنوی درذات هنر ، چشم انداز امید بخشی باشد برای همگام شدن هنر های سنتی و معاصر ایران با افق های هنر امروز جهان .

مجموعه ی حاضر شامل 31 اثر از سوره ی مبارکه ی الرحمان-مضمون آیه ی شریف : (فبایءالاءربکماتکذبان) است که با همین رقم در قرآن کریم نازل شده است .

آقای دلخانی نه به لحاظ ایده آل های آرمانی در هنر خوشنویسی ، بلکه تنها به منزله ی انگیزه های مثبت و جوشش های دلپذیری که در ذهن ایشان شکل گرفته ، ذوق و قریحه خود را تجربه نموده است که می تواند در مجاور آثار سنتی ، نگرش نوینی را به لحاظ یک زبان بصری بیان نماید.

امید که این کنکاش و جستوجوی مفهومی و معنوی ، ما را با فضای بیکرانه جهان آشنا سازد.

با آرزوی سلامتی ، سعادت و بهروزی

یداالله کابلی خوانساری

 

گشایش:

2 تا 10 / اسفندماه / 1392

آثار

گالری افتتاحیه

2021-02-16T07:26:33+00:0021st فوریه 2014|نمایشگاه سال 92|دیدگاه‌ها برای روح الله دلخانی بسته هستند