شاگرد شجریان و خوشنویس: خوشنویسی یک شغل است/در مبحث قیمت گذاری حراج تخصصی خط ملاک است

//شاگرد شجریان و خوشنویس: خوشنویسی یک شغل است/در مبحث قیمت گذاری حراج تخصصی خط ملاک است

شاگرد شجریان و خوشنویس: خوشنویسی یک شغل است/در مبحث قیمت گذاری حراج تخصصی خط ملاک است

شاگرد شجریان و خوشنویس: خوشنویسی یک شغل است/در مبحث قیمت گذاری حراج تخصصی خط ملاک است

مهدی فلاح: خوشنویس معاصر باید آگاهی و درک خود از نیازهای جامعه را بالا برد و با اشعار و زبان جدید با مخاطب ارتباط برقرار کند

ایران آرت : مهدی فلاح (خوشنویس و مدرس خطاطی) می گوید خوشنویسی امروز هم هواداران بسیار دارد و خوشنویسان باید شرایط روز را در نظر گیرند.

فلاح خوشنویسی را در مکتب سید حسین میرخانی و غلامحسین امیرخانی فراگرفته است. او در کشورهای مختلف از جمله امریکا، کانادا، انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و شهر دوبی نمایشگاه‌های مختلف برگزار کرده است. از فعالیت‌های دیگر هنری وی می‌توان به موسیقی اشاره کرد.

فلاح در کلاس محمدرضا شجریان، عبدالعلی وزیری و حسین عمومی تعلیم آواز دیده و سه تار را هم در مکتب عبادی و زیدالله طلوعی مشق کرده است. از جمله آثار آوازی ایشان می‌توان به آلبوم‌های «گون»، «بهانه تو» و «بیکران» اشاره کرد که در زمینه موسیقی اصیل ایرانی اجرا شده‌اند. از این رو کلاس های درس خوشنویسی فلاح تلفیقی بجا از هارمونی، خوشنویسی و موسیقی است.

فلاح با اشاره به قیاسی که این روزها درخصوص اقبال جامعه به خوشنویسی نسبت به گذشته انجام می‌شود، گفت: اگر امر قیاس نسبت به گذشته باشد، دلایل زمان و شرایط را باید در نظر داشت. حضور فضای مجازی و نیازهای اقتصادی تا حدودی در همه امور زندگی تاثیر داشته و خوشنویسی هم از این امر مصون نمانده است. انجمن خوشنویسان و کلاس‌های خوشنویسی همچنان دایر و فعال است و تعداد نمایشگاه‌های خوشنویسی که در کشور برگزار می‌شود، حاکی از ادعای بنده است.

او که داراى گواهى درجه یک هنرى از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى در خصوص این مهم که چه باید کرد که ارتباط مردم با خوشنویسی بیشتر و بهتر شود و خوشنویسی بتواند در بطن جامعه حضور داشته باشد،به ایلنا اظهار کرد: خوشنویس معاصر باید آگاهی و درک خود از نیازهای جامعه را بالا برد و با اشعار و زبان جدید با مخاطب ارتباط برقرار کند. شاعر معاصر تغییر کرده و نوع کلام متفاوت شده است. شاعران معاصر در کشورخودمان و در دنیا با واژه‌های نو و نیازهای مردم شعر می‌سرایند. طبعا تکرار اشعاری که همه خوشنویسان در این سال‌ها با آن سرو کار داشتند باید تغییر کند و به روز شود. البته نوع و فرم نوشتن هم باید تغییر کند. شاید نقاشی خط و حضور رنگ و کار روی بوم و… بتواند گام‌های موثری در این راه بردارد.

مهدی فلاح

فلاح با اشاره به آنکه خوشنویسی هم می‌تواند یک شغل برای خوشنویس به حساب آید تصریح کرد: هر کاری که به صورت حرفه‌ای پیگیری و کار جدی گرفته شود، طبعا می‌تواند منبع درآمد خوبی باشد و به عنوان یک شغل شرافت مندانه مورد توجه قرار گیرد. درحال حاضر بسیاری از خوشنویسان تنها راه درآمد و شغل‌ آنها امر خوشنویسی است. تحریر کتاب، برگزاری نمایشگاه‌های خوشنویسی و سفارشات، همه و همه از درآمد زا بودن حوزه خوشنویسی نشان دارد و می‌تواند یک شغل محسوب شود.

به گفته او، حمایت دولت در این راستا و نگاه مردم به هنر که خوشنویسی از مهم‌ترین و با سابقه‌ترین آن محسوب می‌شود، می‌تواند در اقتصاد خوشنویسی کمک کننده باشد. آینده اقتصاد خوشنویسی منوط به همت و اهتمام و سعی هنرمندان خوشنویس است که مبتنی بر نیازهای جامعه و مردم سیاست گزاری شده باشد. البته در تمام دنیا حمایت و مساعدت مالی و معنوی دولت قدم اساسی محسوب می‌شود. بقول حافظ:

” ما بدان مقصد عالی نتوانیم رسید /هم مگر پیش نهد لطف شما گامی چند. ”

فلاح که داراى مدرک استادى از انجمن خوشنویسان ایران است، درخصوص بازار خرید و فروش آثار خوشنویسی و برپایی حراج تخصصی باران گفت: فروش آثار خوشنویسی چه در داخل کشور و چه در حراج‌های شناخته شده در ایران و در دنیا همه کمک می‌کند تا خوشنویس در جامعه نیازهای مالی و فردی خود را رونق بخشد و با کیفیت بهتری به زندگی ادامه دهد و در آرامش به خلق آثار جدی بپردازد. حضور در حراج‌های مشهور دنیا نیز می‌تواند به اقتصاد جامعه و در نهایت آرامش هنرمند کمک کند و ارزآوری به همراه داشته باشد.

مهدی فلاح

این هنرمند با اشاره به جایگاه حراج‌ تخصصی باران که در حوزه خوشنویسی فعال است در اقتصاد هنر گفت: وقتی هنرمندی به خلق آثار می‌پردازد طبعا دوست دارد در جایی به نمایش درآید و نهایتا در جایی قیمت گذاری شود و بفروش برسد. حراج‌های خاص خوشنویسی، ملاک و معیار درست‌تری در این خصوص دارند. ولی در حراج‌های عمومی نیز این ارزش‌گذاری مورد قیاس قرار می‌گیرد. در مجموع فعالیت حراج‌های تخصصی در حوزه خوشنویسی، مثبت ارزیابی می‌شود و در نشست‌های تخصصی و حضور کارشناسان و صاحب نظران راهکار مثبتی ارائه خواهد شد.

لینک خبر:http://www.iranart.ir/fa/tiny/news-39221

2021-02-16T07:26:25+00:002nd سپتامبر 2019|اخبار|دیدگاه‌ها برای شاگرد شجریان و خوشنویس: خوشنویسی یک شغل است/در مبحث قیمت گذاری حراج تخصصی خط ملاک است بسته هستند