مصاحبه دکتر سیده محبوبه کاظمی دولابی در نشست خبری طرح ملی گردشگری هنری

//مصاحبه دکتر سیده محبوبه کاظمی دولابی در نشست خبری طرح ملی گردشگری هنری

مصاحبه دکتر سیده محبوبه کاظمی دولابی در نشست خبری طرح ملی گردشگری هنری

 دکتر سیده محبوبه کاظمی دولابی « عضو کمیته علمی همایش ملی هنرگردی و از طراحان گردشگری هنری در کشور » در نشست خبری طرح ملی گردشگری هنری با اشاره به اینکه ایران اسلامی این ظرفیت را دارد که به عنوان بزرگترین پایگاه فرهنگی جهان اسلام در دنیا مطرح شود،گفت:دنیای امروزه دیگر نمی پذیرد که به تنهایی به گذشته خود فکر کنیم و از توسعه اقتصادی مغفول شویم.

کارآفرین نمونه کشور گفت:یکی از آسب های کشور ما انجام پروژه های اقتصادی است که به پایان نمی رسد و پروژه ها نیمه کاره رها می شود،با توجه به ظرفیتی که کشور دارد باید بتوانیم از ظرفیت های اقتصادی کشور استفاده کنیم.
وی با ذکر چند مثال در پزوژه های گردشگری گفت:در سال های گذشته پروژه های بسیاری در کشور ایجاد شد،اما نتوانستیم آنچه در خور کشور است و مطابق با سند چشم انداز 1404 و تاکیدات مقام معظم رهبری است را پیاده سازی کنیم.
کاظمی دولابی ارز آوری پروژه های اقتصادی برای کشور را یکی از مهمترین اولویت های امروز اقتصاد ایران دانست و گفت:متاسفانه ارزش پول ملی کاهش یافته است و طرح برابری دلار و ریال هیچ وقت در ایران اجرایی نشد،به همین دلیل دولت باید با اتخاذ سیاست های توسعه ای،زمینه ای را برای بخش خصوصی فراهم کند تا ارز وارد کشور شود.
وی با انتقاد از سیاست های وارداتی گفت:در چند سال گذشته صادرکنندگان ما وارد کننده و واردکنندگان ما اقدام به واردات کالاهایی کم کیفیت کرده اند که این روند در حوزه های هنری هم اشاعه پیدا کرده است.
این فعال اقتصادی یکی از روش های موثر برای ارز آوری را ورود گردشگران خارجی به کشور دانست و گفت:دیگر زمان آن گذشته است که صرفا نفت بفروشیم و از پول نفت ارتزاق کنیم،بلکه باید جایگزینی حوزه گردشگری را به جای نفت در نظر داشته باشم،چرا که کنار ما کشور ترکیه سالانه بیش از 30 میلیارد دلار از گردشگری ارز آوری دارد.
وی به اجرای طرح گردشگری هنری به عنوان طرح پایلوت در پروژه قو الماس خاورمیانه اشاره کرد و گفت:اولین نمایشگاه دائمی صنایع دستی در این پروژه اجرا می شود که در راستای ارز آوری برای کشور است.
کاظمی گفت: تا یکسال دیگر این پروژه افتتاح می شود و همزمان با آن فرودگاه رامسر نیز به فرودگاه بین المللی تبدیل می‌شود که اقدامات اولیه آن در حال انجام است.
دکتر سیده محبوبه کاظمی دولابی عضو کمیته علمی همایش ملی هنرگردی  اظهار داشت:
ایران از لحاظ جاذبه های طبیعی گردشگری و اماکن تاریخی جزء ۱۰ کشور نخست جهان است، اما به لحاظ امکانات صنعت توریسم و تعداد جذب توریست کارنامه موفقی ندارد.
خیلی از ما از خودمان میپرسیم که چه عواملی موجب جذب توریست خارجی به داخل کشور میشود و اصولا چه عواملی مانع ان شده که ما این صنعت بسیار مهم را که موجب رشد اقتصادی کشورمان میگردد را نادیده بگیریم.
همانطور که همه ما میدانیم روند رشد صنعت توریست ایران در سال های پس از انقلاب بر اثر تبلغات به شدت مسموم علیه ایران در رسانه های غربی و همینطور جنگ تحمیلی به شدت کاهش پیدا کرد.
یکی دیگر از عواملی که منجر به نادیده گرفتن صنعت توریست در کشور بود وابستگی بیش از حد کشور به صنعت نفت میباشد. البته در چند سال اخیر ما با روند رو به رشد صنعت توریسم روبرو میباشیم که شاید یکی از دلایل ان تفاوت نگاه غرب به ایران و اگاهی افراد نسبت به آنچه که در داخل ایران میگذرذ باشد.
متاسفانه خیلی از ما فکر میکنیم که فرهنگ غربی بسیار غنی تر از فرهنگ ایران و ایرانی است و گاهی خود را در مقابل این فرهنگ به ظاهر قوی پنهان میکنیم . در صورتی که با نگاهی گذرا به ایران و وسعت سرزمین و تاریخی
متوجه میشویم که ایران با تمام کاستیهایش میتواند بسیار بالاتر از خیلی از کشورها قرار گیرد .
پیرامون این مسئله با همت شهرداری پایتخت تهران میزبان برگزاری نخستین همایش ملی هنرگردی می شود/گردشگری هنری ۳۷ درصد گردشگران جهان را جذب کرده است نخستین همایش ملی هنرگردی به همت شهرداری تهران و با همکاری سازمان میراث فرهنگی ، مجمع تشخیص مصلحت نظام، وزارت کار تعاون و اموراجتماعی،سازمان میراث فرهنگی و وزارت امور خارجه در مهرماه سال جاری برگزار می شود .
دکتر سیده محبوبه کاظمی دولابی عضو کمیته علمی همایش ملی هنرگردی به نقل از شهرنوشت گفت: سرزمین ما به لحاظ دارا بودن دو تمدن بزرگ ایرانی و اسلامی جزء غنی ترین کشورهای فرهنگی و هنری جهان محسوب می شود و می توان گفت: تمدن های ایران و اسلام، منبع بی بدیل هنرگردی در دنیاست.

2016-09-21T07:17:20+00:003rd سپتامبر 2015|اخبار|دیدگاه‌ها برای مصاحبه دکتر سیده محبوبه کاظمی دولابی در نشست خبری طرح ملی گردشگری هنری بسته هستند