مهدی موحدی پور

//مهدی موحدی پور

مهدی موحدی پور

هو المصور

میراث ابدی

معماری ایرانی اسلامی همانند تمامی معماریهای سنتی رابطه نزدیکی با نظام عالم دارد ؛ سنتی در فضایی زندگی میکند که هر جز آن معنایی دارد ، و شاکله ی آن نظمی است که از طبیعت الهام گرفته شده . نظمی که در کمال زیبایی و آرامش ، در طبیعت و هنر های سنتی ایرانی یافت می شود و بر اساس توازن با طبیعت عمل می کند.

این نقش و نگار کاشی ها ، نشان از چیزی است که قابل بیان در این بعد به شکلی علوش نمی باشد و در واقعیت به این شکل نجلی می یابد ، و شاید تصویری است از حقیقتی که هیچگاه خلق نشده است.

با قدم زدن در یک کوی سنتی بافت قدیم ، تمام حس ها به کار گرفته میشوند ، شعاع های نور در میان تاریکی ، بوی خشت و خاک و این نقش و نگار ها ماجرایی زیبا می سازد که با وحود سادگیش ما را متوجه دنیایی خواهد کرد که گویی در ورای حجابی بوده ، متوجه نظمی گیج کننده و آرامش دهنده خواهید شد ، و خواهید گفت کی مخفی بودی که پیدایت نکنند و کی دلیل بر وجودت نبود.

هنر هر جتمعه ای نشان دهنده ی باطن آن است و باطن جامعه ی سنتی ایرانی ، خاک و آب و گل و فیروزه و نقوش هندسی مقدس است، با تناسبی آرام و متین . ایران سنتی جایی است برای گفتگو درباره ی هنر های سنتی ، نقوش الهی در طبیعت و هندسه ی مقدس . چشم ها را باید شست،جور دیگر باید دید تا غریبه نباشیم به این سنت الهی غنی آبا و اجدادی ایرانی ،و چه کم اند آنهایشان که تامل و تفکر می کنند روی این زیبایی و میراث مفقود .

مهدی موحدی پور

شاید آنچه مدرن می نامیم ، هیچ نیست جز آنچه ارزش باقی ماندن برای قدیمی شدن ندارد “دانته”

گشایش:

17 الی 24 اسفند ماه 93

آثار

گالری افتتاحیه

2021-02-16T07:26:32+00:008th مارس 2015|نمایشگاه سال 93|دیدگاه‌ها برای مهدی موحدی پور بسته هستند