کارآفرینی مدرن

//کارآفرینی مدرن

کارآفرینی مدرن

توسعه گردشگری هنری که موجب ارزآوری و کارآفرینی می‌شود
کارآفرینی مدرن
سیده‌محبوبه کاظمی دولابی، طراح و كارآفرين گردشگري هنري گفت: توليد ثروت و ارزآوری هنر و گردشگری هنری، باعث كارآفرينی و اشتغالزایی می شود و امید به ایران و آینده را در نسل جوان کشور بیشتر می‌کند.
نگارخانه
مدیر مسؤول نگارخانه ترانه باران و طراح و کارآفرین گردشگری هنری در کشور در پاسخ به این پرسش که «گردشگری هنری» با چه چالش هایی مواجه است، اظهار کرد: رشد و توسعه اقتصادي در دو حوزه هنر و گردشگري با چالش‌هایی مواجه است: از جمله اینکه برای توسعه گردشگري هنري نياز به يك هدف و اولویت مشترک و تفكر سيستمي است كه منجر به يك برنامه وچشم انداز مشترك در بخش خصوصي و دولتي بشود. دوم اینکه مفاهيم و تعاريف مشترکی از گردشگری هنری بايد تدوين و تبيين شود . ضمن اینکه بعد از هدفگذاری و ارائه تعریف مشترک نیازمند برنامه ريزي و تفاهم و انضباط فکری در مدیریت اجرایی گردشگری هنری هستیم تا کمتر دچار تغییر روندها و تصمیم گیری‌ها باشیم.

این دانش‌آموخته مدیریت عالی گردشگری با بیان اینکه گردشگری هنری از عوامل توسعه کشور است، افزود: سالهای پیش، طرح گردشگری هنری به صورت یک طرح کارآفرینی در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شد اما روند کار آنگونه که انتظار بود، جلو نرفت و امید است خود مجمع تشخيص مصلحت وسازمان ميراث فرهنگي و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و دیگرانی که در اینخصوص احساس مسؤولیت میکنند، کار را خصوصا در موضوع گردشگری هنری با جدیت ادامه دهند.

این فعال اقتصادی فرهنگی یکی از روش‌های موثر برای ارزآوری را ورود گردشگران خارجی به کشور دانست و گفت: از “ماهاتیرمحمد” نقل قول می کنند که گفته “اگر مالزی یکی از پل های تاریخی اصفهان را داشت، ایران را از درآمد نفت بی نیاز می کرد.”
امروز فصای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نیز نقش غیرقابل انکاری در زندگی ما ایفا کرده و می‌بایست بهره کافی و مفید را از آنها در گردشگری هنری و ایجاد اشتغال برای زنان ببریم.

کاظمی دولابی افزود: امروز و با گذشت 4 دهه از پیروزی انقلاب و تشکیل، ما نه تنها در برابر خود و فرزندانمان مسؤول هستیم، بلکه می بایست «پاسخگو» هم باشیم که چه زندگی و وضعیتی را برای آنها رقم زده و دستاوردهایمان مثلا در حوزه فرهنگ و گردشگری چه بوده تا در برابر آنها شرمنده نباشیم.

مدیر مسؤول نگارخانه ترانه باران که به صورت تخصصی در حوزه‌ی هنرهای ایرانی و اسلامی فعالیت می‌کند، پیرامون گردشگری هنری گفت: هدف ما از گردشگری هنری (Art Tourism) که دارای پتانسيل جذب سرمايه میباشد، علاوه بر افزایش میزان گردشگران و اقامت آنان، فعال کردن پتانسیل و استعداد‌های اقتصادی عرصه هنر است تا از طریق معرفی و فروش آثار هنری و محصولات فرهنگی و هنری بتوان موجب کارآفرینی و اشتغالزایی و همچنین تقویت معاش هنرمندان شده و با ایجاد ارزش افزوده و رونق اقتصادی هنر، باعث افزایش انگیزه آنان برای ادامه فعالیت شد.

وی خاطرنشان کرد: پرواضح است زمانی که از گردشگری هنری سخن میگوییم، منظور صرفاً تأمین درآمد و معاش زندگی چند هنرمند نیست بلکه در یک سیستم گردشگری هنری منضبط، مشاغل و افرادی بسیاری وارد بازار کار و سرمایه میشوند و در کنار کار اقتصادی آنها، نشاط جامعه نیز بیشتر میشود.

این طراح و كارآفرين گردشگري هنري گفت: زنان کشور ما خصوصاً زنان سرپرست خانواده و خانمهایی که بصورت مستقل زندگی می کنند، هم نیازمند اشتغال بوده و ما میبایست با توسعه زیرساختهای مورد نیاز اشتغال برای آنها، مانع یأس و افسردگی آنها شویم.

کاظمی دولابی افزود: ضمن اینکه امروز فصای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نیز نقش غیرقابل انکاری در زندگی ما ایفا کرده و می‌بایست بهره کافی و مفید را از آنها در گردشگری هنری و ایجاد اشتغال برای زنان ببریم. چراکه توليد ثروت و ارزآوری هنر و گردشگری هنری باعث كارآفرينی و اشتغالزایی می شود و امید به ایران و آینده را در نسل جوان کشور بیشتر میکند.

کاظمی دولابی در خصوص اقدامات انجام گرفته از سوی نگارخانه ترانه باران که مدیر مسؤولی آن را بر عهده دارد، گفت: دومین حراج باران به عنوان «اولین رویداد گردشگری هنری» در سال ٩6 نیز به مانند سال پیش با محوریت هنرهای ایرانی و اسلامی خط و خوشنویسی و با وجود شرایط سخت اقتصادی برگزار شد که در اینجا لازم میدانم از همه کسانی که این حراج را یاری دادند، خصوصا استاد فرهیخته و گرانسنگ «غلامحسين امیرخانی» و همچنین اساتيد و هنرمندان، كارشناسان، مشاوران، همكاران، مسئولين، فعالين اقتصادي، مجموعه داران و… تشکر کنم.

در آخر این دانش‌آموخته مدیریت عالی گردشگری درباره اهمیت توجه به گردشگری هنری گفت: میبایست گالری‌ها، تئاترها، سینماها و کنسرت‌ها که بخشی از ارکان اصلی «گردشگری هنری» هستندو همچنين حوزه ي مهم صنايع دستي، را یاری داد و آنها را به نحو احسن در خدمت توسعه و بهبود رفاه و آرامش کشور درآورد. توجه به اين امر علاوه بر تاثير در توسعه ي اقتصاد كشور در توسعه ي روستاي و مناطق كمتر توسعه يافته بر اشتغال زنان نيز تأثير بسزايي دارد.

2018-02-04T08:57:08+00:004th فوریه 2018|اخبار|دیدگاه‌ها برای کارآفرینی مدرن بسته هستند