یدالله کابلی خوانساری

//یدالله کابلی خوانساری
یدالله کابلی خوانساری2021-02-16T07:26:37+00:00

Project Description

بیوگرافی

یدالله کابلی خوانساری

متولد ۱۳۲۸ هجری شمسی در خوانسار) شکسته نویس و خوشنویس معاصر ایرانی است. او عضو عالی انجمن خوشنویسان ایران و دارنده گواهینامه درجه یک هنری است.

از ابتکارات او ترکیب اقلام مختلف از غبار تا جلی و شش دانگ در یک صفحه‌است، به طوری که هر قطعه‌ای فرم و فضاو ترکیبی خاص خود را پیدا می‌کند. این در حالی است که شکسته‌نویسان پیش از او در ترکیب بندی از اقلام ریز و غالباً از یک قلم استفاده می‌کردند.  کابلی در زمرهٔ خوش‌نویسانی است که بدعت‌ها در خوش‌نویسی را در حدود متعارف قابل قبول می‌دانند. از او نمایشگاه‌های متعدد انفرادی و گروهی در ایران و بسیاری از کشورهای دیگر برگزار شده‌است.

زندگی‌نامه

یدالله کابلی در سال ۱۳۲۹ خورشیدی در شهر خوانسار در استان اصفهان به دنیا آمد. کابلی که به گفته خودش در خانواده‌ای ناآشنا با هنر به دنیا آمده بود، از سن کودکی و در مدرسه خوشنویسی را آغاز کرد. وی فعالیت‌های رسمی خوشنویسی خود را از سال ۱۳۴۷ آغاز نمود. او خط نستعلیق را حدود سه سال در نزد سید حسن میرخانی آموخت. بنا به گفته خودش، در آن زمان جز اندک نسخه‌های خط شکسته نستعلیق که هر از چند گاه در نشریات چاپ می‌شد اثری از این نوع خط یافت نمی‌شد، اما همین موارد محدود نظر کابلی را به خود جلب کرد و وی تصمیم به احیای این خط گرفت، و برای فراگیری فنون شکسته‌نویسی به بررسی آثار بر جای مانده از اساتیدی نظیر درویش عبدالمجید طالقانی، میرزا کوچک اصفهانی و علی اکبر گلستانه پرداخت . کابلی از سال ۱۳۵۰ برای مدتی بیش از یک دهه به تنهایی به آموزش خط شکسته نستعلیق در انجمن خوشنویسان ایران پرداخت تا این که بعداً آموزش خط شکسته در دستور کار انجمن خوشنویسان قرار گرفت. وی شاگردان زیادی را در زمینه خط شکسته نستعلیق تربیت کرد.

کابلی در سال ۱۳۶۸ اولین گواهی نامه استادی خط شکسته انجمن خوشنویسان ایران را دریافت کرد. وی عضو شورای عالی تشخیص و ارزشیابی هنری مرحله استادی انجمن خوشنویسان ایران بوده و در سال ۱۳۸۵ هم به عنوان چهرهٔ ماندگار خوشنویسی ایران برگزیده شده‌است. او تا کنون در کشورهای مختلف نظیر انگلستان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پاکستان، امارات متحده عربی، ترکمنستان، کویت، روسیه و ایالات متحده آمریکا نمایشگاه‌های انفرادی یا گروهی برگزار کرده‌است. کابلی در جشنواره جهانی مولانا که در هالیوود برگزار شد نیز نمایشگاه داشت. او تا کنون در چند دانشگاه خارجی از جمله دانشگاه آکسفورد، دانشگاه جرج واشنگتن، دانشگاه هاروارد و دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس به ارائه سخنرانی پرداخته است.

کتابهای منتشر شده

کابلی تا کنون بیش از ۱۳ کتاب منتشر کرده‌است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خط شکسته و طرز خواندن آن ۱۹۸۲
  • حس قلم، کتاب راهنما برای خط شکسته ۱۹۸۶
  • محراب خیال، مجموعه کارهای انتخابی ۱۹۸۹
  • کلک شیدائی، خط شکسته به روش نسج و متقاطع ۱۹۹۰
  • باغ نظر، مجموعه کارهای انتخابی خط شکسته ۱۹۹۰
  • رباعیات باباطاهر، ۱۹۹۲
  • نقش شوق، مجموعه از کارهای انتخابی ۱۹۹۴
  • منحنی عشق، مجموعه کارهای انتخابی ۱۹۹۵
  • دولت قرآن، مجموعه نمایشگاه ملی ۱۹۹۷
  • شکسته پیوسته، آموزش شکسته نستعلیق دوره فوق ممتاز

برخی از آثار هنرمند